dzieci10

Przedszkole nr 9 przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 znajduje się w Raciborzu, dzielnicy Ocice. Nasza placówka czynna jest codziennie (od poniedziałku do piątku), w godzinach: od 6.30 do 16.30.

W roku szkolnym 2023/2024 funkcjonują cztery grupy, do których uczęszczają dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

Przedszkole realizuje cele i zadania wynikające z przepisów prawa w zakresie nauczania, wychowania i opieki nad dzieckiem, a w szczególności podstawie programowej wychowania przedszkolnego. Działania związane z realizacją podstawy programowej realizowane są w godz.: 8.00- 13.00.

Organizację pracy przedszkola określa ramowy rozkład dnia.

Organem prowadzącym Przedszkole jest Miasto Racibórz.

Organem nadzoru pedagogicznego jest Śląski Kurator Oświaty w Katowicach.

GODZINY DOSTĘPNOŚCI NAUCZYCIELI:

Ciepły Zuzanna – wtorki 12:00-12:30, środy 9:00-9:30

Himel Weronika – poniedziałki 15:00-16:00

Mucha Barbara – wtorki 10:30-11:00, piątki 13:30-14:00

Paulina Plura – czwartki 9:00-10:00

Tril Anna – poniedziałki 11:30-12:00, środy 11:30-12:00

Yilmaz Ewelina – wtorki 11:00-11:30, czwartki 9:00-9:30

Zarzecka Dorota – poniedziałki 11:00-11:30, środy 11:30-12:00

MISJA NASZEGO PRZEDSZKOLA:

Tworzenie warunków do realizacji praw i obowiązków dziecka.
Wspomaganie środowiska rodzinnego w zaspokojeniu potrzeb dzieci:
- potrzeby bezpieczeństwa fizycznego,

- potrzeby bezpieczeństwa psychicznego,

- potrzeby kontaktu i akceptacji,

- potrzeby aktywności poznawczej,

koncentrując się na wspomaganiu i ukierunkowywaniu rozwoju dziecka, zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem społeczno-kulturowym i przyrodniczym.

Celem wychowania przedszkolnego jest wsparcie całościowego rozwoju dziecka.

DZIECKO MA PRAWO:

a) do właściwie zorganizowanego procesu dydaktyczno - wychowawczego i opiekuńczego zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej i z uwzględnieniem możliwości psychofizycznych dziecka, jego zainteresowań, zdolności oraz poziomu intelektualnego,

b) do podtrzymywania poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, językowej i religijnej,

c) do opieki pedagogicznej w przypadku nieuczestniczenia w zajęciach dodatkowych (religia, języki obce i inne),
d) do ochrony przed wszelkimi formami używania przemocy fizycznej bądź psychicznej, ochrony i poszanowania jego godności osobistej oraz do życzliwego i podmiotowego traktowania.

PROGRAMY NAUCZANIA:

Praca wychowawczo - dydaktyczna z dziećmi realizowana jest w oparciu o miesięczne plany pracy, w poszczególnych grupach wiekowych, uwzględniając:

• zajęcia organizowane
  •  język angielski
  •  zabawy
  •  spacery
  •  wycieczki
  • pracę indywidualną
  • współpracę z rodzicami.

Zadania edukacyjne realizowane są zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego, w oparciu o wybrany program wychowania przedszkolnego „Samodzielne – wszechstronne – szczęśliwe”, zatwierdzonego przez MEN.

W pracy z dziećmi przedszkole wykorzystuje pakiety edukacyjne Wydawnictwa Nowa Era, pt. „Ciekawa zabawa”:

• Ciekawa zabawa. Trzylatek
  • Ciekawa zabawa. Czterolatek
  • Ciekawa zabawa. Pięciolatek
  • Ciekawa zabawa. Sześciolatek

PROGRAMY DODATKOWO REALIZOWANE W PRZEDSZKOLU:

• Czytające przedszkolaki
  • Czyste powietrze wokół nas