Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Budynek szkoły w Ocicach został oddany do użytku w 1938 r. Po zakończeniu II wojny światowej, jeszcze w 1945 roku, w budynku rozpoczęła działalność edukacyjną Szkoła Podstawowa Nr 7 w Raciborzu, początkowo jako siedmio, a następnie ośmioklasowa.

 

dawniej 


W 1973 r. decyzją Kuratora Okręgu Szkolnego w Opolu nadano jej imię Tadeusza Kościuszki.

Od 1 stycznia 1996 r. organem prowadzącym szkoły jest Gmina Racibórz. W związku a wejściem w życie ustawy o funkcjonowaniu nowego ustroju szkolnego, z dniem 1 września 1999 r. szkoła została przekształcona w placówkę o sześcioletnim cyklu kształcenia.


W roku 2005 Uchwałą Rady Miasta Racibórz, poprzez połączenie Przedszkola Nr 9 i Szkoły Podstawowej Nr 7,  w budynku szkoły rozpoczął działalność Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 2 w Raciborzu. W ZSP 2 funkcjonowało wówczas 6 oddziałów szkoły podstawowej oraz 2 oddziały przedszkolne.

W roku szkolnym 2007/2008 liczba uczniów wynosiła 126, natomiast wychowanków przedszkola 40.


Budynek szkolny od 2000 roku podlegał kolejnym remontom i modernizacjom. W 2002 r. oddana do użytku nową salę gimnastyczną a do 2005 r. przeprowadzono kompleksową termomodernizację, łącznie z wymianą okien, systemu grzewczego (wymiana grzejników i instalacji centralnego ogrzewania, nowa, ekologiczna kotłownia gazowa), wymianę dachu, remont elewacji. Przeprowadzono niezbędne prace adaptacyjne , które stworzyły warunki do funkcjonowania oddziałów przedszkolnych  (między innymi od podstaw stworzono nowoczesny pion żywieniowy) jak też filii MiPBP w Raciborzu. Teren szkolny został uporządkowany i ogrodzony.

 remont2

remont1

remont3

 

Uczniowie jak też mieszkańcy dzielnicy Ocice mogą korzystać z infrastruktury sportowej: boiska do piłki nożnej z trybunami dla kibiców, boisk do piłki koszykowej, siatkowej, plażowej. Dla najmłodszych zbudowano plac zabaw. W ZSP 2 W Raciborzu znalazły swoją siedzibę: LKS „Ocice”, Uczniowski Klub Sportowy „Siódemka”, Cyklo-klub  Ziemia Raciborska.

 W 2008 roku obchodziliśmy 70-lecie szkoły w Ocicach, połączone z jubileuszem 70-lecia tutejszego kościoła pw. Św. Józefa.

 

1 września 2017 r. wraz z wdrożeniem kolejnej reformy systemu oświaty, szkoła została przekształcona w placówkę o ośmioletnim cyklu kształcenia. W roku szkolnym 2017/2018 po raz pierwszy nie żegnano absolwentów szkoły podstawowej oraz zlikwidowano sprawdzian dla szóstoklasistów.

 

 W 2018 roku obchodziliśmy 80-lecie istnienia szkoły w Ocicach. 

 

80 lecie

80 lecie 2

80 lecie 1

80 lecie 4

 

W roku szkolnym 2018/2019 po raz pierwszy uczniowie klas 8 pisali egzamin ósmoklasisty i żegnaliśmy pierwszych absolwentów 8-letniej szkoły podstawowej.


absolwenci

 

Obecnie w ZSP nr 2 funkcjonuje 8 oddziałów szkoły podstawowej oraz 4 oddziały przedszkolne.