Program Magiczne Kryształy był realizowany w klasach 1-3 w ramach oddziaływań profilaktycznych.

Został oparty na pracy z bajką Agnieszki Grzelak pt. "Magiczne Kryształy".

Poruszane były zagadnienia związane z odpowiedzialnym korzystaniem z mediów (telewizji, komputera),

a także pośrednio kwestii naśladownictwa negatywnych wzorców zachowań, np. agresji.

Głównym celem warsztatu było uwrażliwienie dzieci na zagrożenia, jakie może nieść za sobą brak krytycyzmu wobec mediów.

Profilaktycy zachęcali dzieci do dokonywania przemyślanych decyzji dotyczących form spędzania wolnego czasu,

jak również wyboru mediów, zawartych w nich treści oraz czasu spędzanego przed ekranem telewizora, telefonu komórkowego czy komputera.

Program zachęcał do twórczego spędzania czasu ze swoją rodziną.